Akıllı Anahtarlık

Akıllı Anahtarlık

Akıllı anahtarlık taşıt tanıtım sisteminin vazgeçilmez bir üyesidir. Peki bu akıllı anahtarlık ne işe yarar? Neredeyse herkes ömründe bir defa aracına yakıt almak için akaryakıt istasyonuna uğramıştır. Temel prosedür, aracın pompaya yanaşmasıyla başlar. Ardından alınmak istenen yakıt cinsi pompa görevlisine söylenir. Hangi tutarda yakıt alımı da görevliye aktarıldıktan sonra dolum işlemi gerçekleşmektedir. Tüm bu prosedürleri adım adım takip etmek sürücüler için adeta bir külfet olmaktadır. İşte tam da bu soruna çözüm olmak amacıyla akıllı anahtarlık adı verilen yenilikçi sistem geliştirilmiştir.

Akıllı anahtarlık teknolojisi ile güvenli ve hızlı dolum saniyeler içinde gerçekleşmektedir.  Bu yöntemin, herhangi bir monte işlemine lüzum duyulmadan taşınması, taşıt tanıtım sistemine üye olmakla promosyon olarak verilmesi ve hız kazandırması sürücüler açısından tercih sebebi olmaktadır. Sistemin aksayan tek yanını kilometre ölçümünün yapılmaması oluşturur.

Taşıt Kimlik Ünitesi Nedir?

Taşıt kimlik ünitesi bir çeşit taşıt tanıtım sistemi eklentisi vasfını taşımaktadır. Bu parçanın yegane amacı akaryakıt istasyonunda aracın hızlıca tanınması ve dolum işleminin sorunsuzca gerçekleştirilmesidir. Bir metal tabaka halinde aracın motoruna monte edilerek işlerlik kazandırılır. Küçük bir parça olması oluşabilecek kötü görüntüyü bertaraf edecek ve motorun yürüyenine asla zarar vermeyecektir.

Taşıt kimlik ünitesinin, akıllı anahtarlık ile nitelik bakımından birtakım farkları bulunmaktadır. Öyle ki, taşıt kimlik kartı sabit bir biçimde bulunurken; akıllı anahtarlık taşınabilirdir. Taşıt kimlik ünitesinin kilometre ölçümü ve araç takibi gibi vasıfları bulunsa da akıllı anahtarlık kilometre ölçümü yapamamaktadır. Taşıt kimlik ünitesinin montajı belirli bir meblağ karşılığında yapılırken, akıllı anahtarlık alımı sırasında bir ücret talep edilmemektedir. 

Tüm bu farklılıklar göz önüne alındığında neden taşıt tanıtım sistemi kullanmalıyız sorusunu sormakta iseniz, sizin için en uygun taşıt tanıtım sistemi aksesuarını seçmek için nitelikli bir araştırma yapmanızda üstün yararınızın bulunduğunu söylemek mümkündür. 

TTS Hangi Amaçla Kullanılır? Avantajları Nelerdir?

Taşıt Tanıma Sistemi, bireysel ya da şirket bazında araç sahibi olan kişilerin kullanımına sunulan üretken bir sistemdir. Taşıt tanıma sistemi ile araçların nerede ne şekilde bulunduğunu gözlemlemek, ne kadar yakıt tüketiminin olduğunu görmek, çevrimiçi belgelere ve tüketim raporlarına erişmek ve gerekli olduğu durumlarda tanımlı araçlara yakıt kısıntısı yapmak ve günlük kilometre sınırı koymanın mümkün olduğu kontrol sistemidir. Daha çok kurumsal firmaların bu düzene üye olduğu gözlemlense de bireysel ruhsat sahiplerinin üye olmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

TTS olarak da bilinen taşıt tanıtım sisteminin her ne kadar karmaşık gibi görünse de basit bir algoritması vardır. Hemen belirtmekte yarar vardır ki, bu sistemin en ilkel hali plaka tanımlamak şeklindedir. Yakıt pompasına yanaşan aracın görüntüsü alınarak araca uygun yakıt ilgili cihaza aktarılmakta, ardından dolum işlemini gerçekleştirilmekteydi. Ancak gelişen teknoloji ve her geçen gün artan imkanlar sayesinde yardımcı prototipler geliştirmiş ve piyasaya sürülmüştür. Bunlar akıllı anahtarlık, akıllı halka ve taşıt kimlik ünitesidir. Anılan prototipler sayesinde yakıt alım işlemi aşırı kolay bir surete bürünmüştür.

Kimler Taşıt Tanıtım Sistemine Üye Olabilir?

Kimler taşıt tanıtım sistemine üye olabilir sorusuna yanıt arayan çoğunluğun genellikle araç sahipleri olduğu bilinmektedir. Bu denli kapsamlı araştırmanın sebebini şüphesiz TTS’nin tüketiciye vermiş olduğu çeşitli imkânlar oluşturmaktadır. Öyle ki, taşıt tanıtım sistemi, üye olunan akaryakıt firması tarafından tüketiciye geniş ve yetkin imkanlar sunmaktadır. Bu imkanları kısaca saymak gerekirse; ödeme kolaylığı, hızlı ve nitelikli yakıt alımı, araç takibi ve bunun gibi sayısız özelliği örnek kabilinde göstermek mümkündür.

Taşıt tanıtım sistemine üye olmak oldukça kolay bir süreçtir. Firma unvanı, ad soyad, görev, iletişim bilgileri ve aylık ortalama yakıt tüketimi gibi bilgileri üye olunmak istenen akaryakıt istasyonuna bildirmek yeterlidir. Ayrıca araç ruhsat bilgileri, yakıt kimlik kartı, vergi levhası ve sürücü belgesi bilgileri gibi tanıtıcı belgeleri ibraz ederek kolaylıkla üyelik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Akıllı Halka Sahibi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Akıllı halka, taşıt tanıtım sistemine üye olunmakla sahip olunabilecek bir diğer akıllı cihaz statüsündedir. Akıllı halka, aracın yakıt tankına monte işlemine gerek duyulmaksızın yapıştırılma suretiyle kullanımı sağlanan basit bir yöntemdir. Pratik ve kolay kullanımı sayesinde akıllı halkaya duyulan talep gün geçtikçe artmaktadır. Bu yöntemin en büyük avantajı hatalı yakıtın depoya ikmalini önlemektir. Öyle ki, yakıt pompasına yanaştığınızda, pompanın ucundaki verici yakıt cinsini tespit edecek ve dolum işlemini gerçekleştirecektir. 

Akıllı halka, her ne kadar hızlı ve güvenli bir şekilde yakıt alımı gerçekleştirse de pratikte bazı yönleri ile eksik kalmaktadır. Akılı anahtarlık ile benzer özellik gösteren akıllı halka teknolojisi sadece doğru cinsteki yakıtın depoya ikmalini sağlar. Ayrıca kilometre sayımı, araç takibi, yakıt-tutar dengesi ve kilometre başına düşen ortalama yakıt miktarını hesaplama işleminde ne yazık ki bu teknolojinin esamesi okunmaz. Nu sebepledir ki araç filosu sahipleri, lojistik firmaları ve rent a car işi ile ilgilen işletmeler tarafından tercihi pek sağlanamamaktadır. 

Taşıt Tanıma Sistemi Getirileri

Taşıt tanıma sistemi, üyesi olan şirket sahibine pratik birtakım katkılar sunar. Bunların başında alınan yakıtın muhasebesinin kolay bir biçimde tutulması, yakıt alan araçların çevrimiçi takibi, dijital platformlarda kullanılabilen yakıt indirimi ve puanı sistem üyesine sunulan hesaplı kampanyalar arasında yer alır. Hala neden taşıt tanıtım sistemi kullanmalıyız sorusunu soruyorsanız vermiş olduğumuz cevapların sizi tatmin edeceğini düşünmekteyiz. Siz de ece petrol taşıt tanıtım sistemine üye olarak bu gibi imkanlardan kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Ece petrol bunun gibi daha birçok imkanı bünyesinde barındırarak müşterilerine yardımcı olmaktadır.