LPG

Lpg 

Lpg; sıvılaştırılmış petrol gazı ya da likit petrol gazı olarak bilinen günlük yaşamımızda bulunabilen ve özellikle araçlarda avantaj, enerji sağlayan bir yakıt olarak ifade edilmektedir. Sıvılaştırılmış gaz olarak adlandırılır, çünkü kolayca bir sıvıya yani likit hale dönüşmektedir. Lpg, gaz halinden sıvıya dönüştürmek için sadece düşük basınç veya soğutmaya ihtiyaç duyar.

Bu lpg adı ile bilinen gazın, araçlarda kullanımı oldukça etkili ve güvenlidir. İlgili yazımızda; lpg’nin özellikleri, araçlarda kullanılmasının avantajları gibi detaylara ulaşabilirsiniz. Bu sayede en uygun yakıt seçimi araştırması yaparken, en ideal kararı verebilirsiniz.

Bir gaz olarak lpg, sıvı hacminin 270 katına kadar genişler. Bu nedenle, Lpg’nin avantajı bir örnekle açıklanabilmektedir. Yani, bir gaz şişesinde (örneğin propan tankları) basınç altında bir sıvı olarak depolanması ve aktarılması mantıklıdır. Özellikleri ve avantajları arasında da bu noktalar bulunmaktadır.

Lpg Nedir

Sıvılaştırılmış gaz için hemen hemen tüm uygulamalar sıvılaştırılmış gazdan ziyade gaz buharının kullanımını içermektedir. Lpg gazı, çeşitli uygulamalar için ısı enerjisi sağlamak üzere ateşlenir ve yakılır. Bu anlamda günlük yaşantıda mutfaklarda da kullanılabilen bu gaz, araçlarda yakıt olarak kullanıldığında büyük faydalar sağlamaktadır.

Benzin ile kıyaslandığında çok daha tasarruflu ve daha doğa dostu olması da öne çıkan özellikler arasındadır. Renksiz ve aynı zamanda kokusuz bir yanıcı madde olan lpg, bütan ve propan gazlarından oluşmaktadır. 

Oldukça yüksek bir enerji verimine sahip olması, lpg’yi mükemmel bir yakıt seçeneği yapmaktadır. Bu da tabii ki lpg litre fiyatı düşünüldüğünde ekonomik olmasını açıklar niteliktedir.

Lpg Özellikleri Nelerdir

Lpg yani likit petrol gazı, araç yakıtı olarak kullanıma fazlası ile uygundur. Likit petrol gazı, benzinden çok daha ucuzdur ve daha temiz yanar. Bu gibi birçok özellik sayesinde günümüzde birçok araç sahibi, lpg kullanımına geçmektedir. Her geçen gün yaygınlaşan lpg ya da otogaz araçları, birçok özellik sunmaktadır.

Lpg veya Otogaz otomobilleri, yakıt olarak hidrokarbonların bir karışımı olan sıvılaştırılmış petrol gazı kullanmaktadır. Lpg, araçlarda içten yanmalı motorlarda yakıt olarak kullanıldığında, buna Otogaz denmektedir. Otogaz otomobilleri, iyi enerji verimliliğine ve minimum kirliliğe sahip otomobillerdir. Likit petrol gazı, yani lpg yakıtla çalışan bir otomobilin ana sistem bileşenleri: 

 • Yakıt deposu
 • Dolgu maddesi
 • Valfler
 • Borular
 • Hortumlar
 • Bağlantı parçaları
 • Dönüştürücüler
 • Mikser
 • Enjektörler 
 • Elektrikli ve elektronik kontrollerdir. 

Dolgu maddesi, sıvı otogazları araç tankına yakıt aktarmak için kullanılmaktadır. Tanklar, aracın modeline ve kullanım amacına bağlı olarak çeşitli şekillerde gelmektedir. Bazı otogaz otomobillerinde birden fazla yakıt deposu ile birlikte gelmektedir. 

Lpg Seçimi

Günlük yaşantıda ısınma ihtiyacı gibi gereksinimleri de karşılamaya yarayan lpg, araçlarda mükemmel bir yakıt seçeneğidir. Benzin yerine sıklıkla tercih edilmesi ve yaygınlaşması, bu anlamda likit petrol gazının öne çıkmasını sağlamıştır. Hem avantajları, temiz yakıt olması hem de lpg fiyatları, tercih sebepleri arasındadır.

Otogaz veya Lpg yakıtı, petrolün ham petrolden damıtılmasının bir yan ürünü olarak elde edilir. Oda sıcaklığında bir gazdır, ancak genellikle yüksek basınçlara sıkıştırılır ve sıvı halde depolanır. 

Lpg, benzine kıyasla daha yüksek oktan içeriğine sahiptir. Sıvılaştırılmış petrol gazı, birçok özelliği ve avantajı ile yaygınlaşmaya devam etmektedir. Akaryakıt şeklinde arama yaparak ulaşacağınız ilgili yazımızda, detaylara erişebilirsiniz.

Lpg Avantajları

Otogaz ya da lpg araçlarının çevresel faydaları da bulunmaktadır. Bunlar; daha az çevresel ayak izi ve daha temiz yakıt anlamına gelmektedir. Bunun sebebi ise oldukça düşük bir karbon salınımına sahip olmasıdır. Bu sayede benzine oranla fazlası ile çevreci bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Birçok özelliği ve faydası bulunan lpg, en yaygın kullanılan araç yakıtları arasında yerini almıştır. Bu nedenle her geçen gün çok daha fazla kişi avantajlarını araştırmaktadır. Sanayide, turizmde, konutlarda ve enerji üretiminde kullanılan lpg, araç yakıtı olarak şu avantajlara sahiptir:

 • Oldukça güvenli ve temiz bir yakıt seçeneği olmaktadır.
 • Düşük karbon salınımına sahip olması sebebi ile diğerlerine kıyasla daha çevreci bir yol çizmektedir.
 • Oldukça yüksek ısı değeri bulunmaktadır.
 • Çok kolay depolanan ve taşınan bir yakıt olma özelliğine sahiptir.
 • Kullanım alanı genişliği sunmaktadır.
 • Diğerleri ile kıyaslandığında, fazlası ile yüksek verime sahiptir.

Lpg Faydaları

Lpg kullanılan araçlar, benzinli muadillerine göre %20-30 oranlarında daha az karbondioksit yaymaktadır. Bu da dünyanın sorunu olan küresel ısınma riskini azaltmaya yardımcı olur. Benzer şekilde, lpg’li araçlar çok daha az miktarda nitrik oksit yayar. 

Dizel motora kıyasla çok daha az ses ürettikleri için bu otomobillerde ses kirliliği en aza indirgenmektedir. Bir yakıt sızıntısı durumunda su veya toprak kirliliği riski gibi tehlikeler bulunmamaktadır. Çünkü söz konusu gaz çok hızlı bir şekilde buharlaşır ve geride hiçbir iz bırakmaz. 

Lpg yakıtı doğal olarak gaz ekstraksiyonunun bir yan ürünü olarak bulunmaktadır. Bundan dolayı da üretimi sırasında ya da sonrasında herhangi bir çevresel dengesizliğe neden olmamaktadır. 

Lpg’li Otomobil Detayları

Lpg kullanan otomobillerin dizel yakıtla karşılaştırıldığında, 120 kat daha az ince parçacık yaydığı bulunmuştur. Lpg; benzin ve dizelde bulunan kadmiyum, nikel, arsenik ve cıva gibi ağır metaller içermez. 

Otogaz ya da lpg, çok daha az miktarda kükürt içermektedir. Bir arabadan zararlı emisyonları önlemek için en pratik çözüm, onu otogaza dönüştürmektir. Lpg fiyatları İstanbul şeklinde arama yaparak hem bilgilere ve daha fazla detaya hâkim olabilirsiniz.

%70 bütan ve %30 propan gazından oluşan lpg, basınç altında sıvılaşmaktadır. Bu da oldukça kolay depolanması anlamına gelmektedir. Çok düşük fiyatlar ile sunulması ve yüksek verim sağlaması onu en ideal yakıt seçeneği yapmaktadır.