Lpg Fiyatları

Lpg fiyatları; sıvılaştırılmış petrol gazı ya da likit petrol gazı isimleri ile de bilinen lpg’nin avantajları ele alındığında, fazlası ile öne çıkan ve artılar arasında yer alan unsurlardan biridir. Günümüzde, bir LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) bir evde veya işte elektrik bağlantısına sahip olmak kadar önemlidir. 

Her geçen gün artarak yaygınlaşan lpg kullanımında, birçok araç sahibi kullanıma geçmektedir. Çünkü yüzde 40'a varan büyük tasarruflar sunmasının yanında, daha çevreci bir seçenektir. Diğer yakıtlara göre karbon emisyonunun düşük bir miktar olması, insanların LPG tercihinin ana nedenlerinden biridir. 

Oldukça uygun lpg fiyatları da tercihleri olumlu yönde etkilemektedir. Otogaz otomobillerinin performansı düşünüldüğünde, lpg tercihleri anlaşılmaktadır. Benzinli yakıtlı otomobilleri otogazla çalışanlara dönüştürmek için üçüncü taraf sistemler de yaygın olarak mevcuttur. 

Lpg Nedir

Lpg, ham petrolün rafine edilmesi sırasında üretilir veya yerden çıktıkça petrol veya gaz akışlarından ekstrakte edilmektedir. Lpg ya da likit petrol gazı, araçlarda genellikle otogaz olarak adlandırılmaktadır. Likit veya sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG), içten yanmalı motorlarda kullanılabilen ve de temiz yanan bir yakıttır.

Genellikle benzinden daha ucuzdur ve performansı düşürmez. Lpg yakıtlı araçlar, araç tipine, kalibrasyona ve sürüş döngüsüne bağlı olarak daha az miktarda hava kirliliği sağlar. Bir gaz olarak lpg ya da likit petrol gazı, sıvı hacminin 270 katına kadar genişlemektedir. Lpg fiyatları da bu anlamda artılar arasındadır.

Ulaşım için otogaz kullanmak istendiğinde bunun en kolay yolu; otogaz kullanımı sağlayan bir araçtır. Otomobil şirketleri de dahil olmak üzere çok çeşitli üreticiler, birçok modelde otogaz ile çalışan seçenekler sunmaktadır. 

Lpg Avantajları Nelerdir

Lpg fiyatları ve avantajları, yakıt olarak kullanımının yaygınlaşma sebeplerindendir. Bu anlamda oldukça yüksek verim sağlaması, sıvılaştırılmış petrol gazının avantajları arasında öne çıkmaktadır. Lpg yakıt kullanmanın diğer faydaları ise şu şekildedir:

  • Otogaz motorları, yanma sırasında üretilen minimum karbon miktarı nedeniyle çok daha az aşınma ve yıpranmaya maruz kalır. 
  • Otogaz motorlu bir araba motoruyla soğuk çalıştırma gibi bir sorun yoktur. 
  • Nakliye, depolama ve kullanım açısından mükemmel güvenlik sağlarlar. 
  • Otogaz, diğer fosil yakıtlara kıyasla en düşük sera gazı miktarını üretir.

Kısaca; bu yakıtın kullanıldığı araçlar daha uzun ömürlüdür ve çok daha az bakım gerektirir. Diğer yakıtların aksine, sıvılaştırılmış gaz, bir iz bırakmaz. Bu nedenle, bu gazın saflığı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Lpg, bir motorun ömrünü uzatmak ve aracınızdaki gereksiz gürültüyü ve titreşimi azaltmak için de bilinir.

Lpg Kullanımının Ekonomik Yönleri

Yukarıda belirtilen avantajların yanı sıra, ekonomik olması da önemlidir. Aracınız için yakıt olarak sıvılaştırılmış gaz kullanmanın en büyük avantajı; lpg litre fiyatı olmaktadır. Bu sayede, yakıt satın almak için harcadığınız paranın %40'ına kadar tasarruf edebilirsiniz. 

Bu nedenle, yakıt harcamalarından tasarruf etmek istiyorsanız, sıvılaştırılmış gaz sizin için en iyi seçenektir. Lpg uygun fiyatlı bir gazdır ve sera emisyonlarını %70'e kadar azaltmaktadır. Daha az ayak izi ve daha temiz çevre için seçilen lpg, diğerlerine oranla çevrecidir.

Aracınızda yakıt olarak sıvılaştırılmış petrol gazı kullanmak, aracınızın performansının düzgün ve tutarlı kalmasını sağlayacaktır. Lpg fiyatları yanında bu özellikler de söz konusu gaz seçimi yapmanızda etkili olacaktır.

Lpg Kullanım Alanları

Sıvılaştırılmış petrol gazı veya sıvı petrol gazı (LPG veya LPG gazı), birçok alanda tercih edilmektedir. Lpg fiyatları göz önünde bulundurulduğunda, oldukça tasarruflu bir seçimdir. Bu nedenle, sıvılaştırılmış petrol gazı geniş bir kullanım alanına sahiptir. 

Isıtma cihazlarının yanı sıra, pişirme ekipmanları ve araçlarda yakıt olarak kullanılan yanıcı bir gazdır. Ozon tabakasına verilen hasarı azaltmak için kloroflorokarbonların yerini almıştır. Bir aerosol itici ve soğutucu olarak giderek daha fazla kullanılmaktadır. Özellikle de bir araç yakıtı olarak kullanılır ise genellikle otogaz olarak adlandırılmaktadır.

Akaryakıt şeklinde arama yaparak, ilgili yazımızdaki tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Ayrıca, diğer kaynaklarda yakıt karşılaştırmalarına da ulaşabilir, lpg avantajlarının öne çıktığını görebilirsiniz

Lpg Detayları

Lpg fiyatları, likit petrol gazı söz konusu olduğunda avantajlardan yalnızca birisidir. Bu yeni bir fikir ya da yeni kullanılmaya başlanan bir gaz değildir. Otogaz motorlu araçlar onlarca yıldır vardır. Tercih edilme sebepleri ekonomik, doğayı koruma, araç güvenliği gibi sebepler olabilmektedir. Net detaylar vermek gerekir ise özellikle doğayı koruma açısından tercih sebepleri arasında:

  • Benzine kıyasla %50 daha az karbon monoksit
  • %40 daha az hidrokarbon
  • %35 daha az azot oksit (NOx)
  • %50 daha az ozon oluşturma potansiyeli" olarak belirtilen azaltılmış emisyonlar bulunmaktadır.

Lpg’nin dezavantajları sınırlı sayıda yakıt istasyonu olarak söylenebilmektedir. Araç kullanıcıları ayrıca lpg için kullanılan geleneksel araçları da dönüştürebilirler. Bazı sıvılaştırılmış gaz araçları sadece otogaz ile çalışır. Diğerleri otogaz ve benzin gibi geleneksel bir yakıt arasında geçiş yapabilmektedir.

Lpg Karşılaştırması

Lpg ya da likit petrol gazının, diğerlerine kıyasla çevresel avantajları öne çıkmaktadır. Öncelikle benzin veya dizel yakıtla karşılaştırıldığında motor egzoz gazlarının hemen tüm toksik bileşenlerinin emisyonu çok düşüktür. 

Lpg yanma süreçlerinin daha iyi olmasına yönelik araştırma çalışmaları da bulunmaktadır. Bu alanda, çok yüksek etkinliğe sahip Lpg için korozyon önleyiciler elde edilip ve test edilmiştir. Lpg fiyatları İstanbul ilinde de oldukça uygun fiyatlar ile sunulmaktadır. Araçlar için mükemmel bir seçenek olan lpg, her yönden benzine karşı ideal seçim olabilmektedir.

Isı değerinin yüksekliği, kolay depolanan ve taşınan bir özelliğe sahip olması da öne çıkmaktadır. Aynı zamanda güvenli, temiz bir yakıt seçeneği olması, diğerleri ile karşılaştırıldığında daha fazla tercih edilebilmektedir. Lpg fiyatları ve birçok avantaj, özellikler, karşılaştırma yapıldığında daha iyi anlaşılmaktadır.