Neden Taşıt Tanıtım Sistemi Kullanmalıyız?

Neden Taşıt Tanıtım Sistemi Kullanmalıyız?

Neden taşıt tanıtım sistemi kullanmalıyız sorusu son zamanlarda motorlu araç sürücüleri tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Peki nedir bu taşıt tanıma sistemi? Taşıt tanıma sistemi, araçların kullandığı benzin, mazot ya da LPG’nin ne kadar kullanıldığı ve bu araçların kullandığı ortalama akaryakıtın raporlanması şeklinde tanımlanabilir. Taşıt tanıma sisteminin sunduğu en büyük avantajı gittikçe artmakta olan akaryakıt tüketimin minimum düzeyde tutmasıdır. Genellikle orta ve büyük nitelikteki ticaret şirketlerinin bu sistemi sıklıkla kullandığı görülse de bireysel olarak da taşıt tanıma sistemine kayıt olmak mümkündür. Çağımız koşullarında bu sistemin sunduğu ikinci büyük avantajdan bahsetmek gerekirse, sürücülerin hiçbir şekilde para ödeme, fiziki fiş oluşturulması bekleme ya da pompada gözüken tutar ve yakıt miktarını kontrol etme külfetinden kurtulmaları şeklinde özetlemek mümkün görünmektedir. Zira bu sistem ile tüm işlemler elektronik ortama aktarabilmekte ve süreci oldukça hızlandırabilmektedir.

Kimler Taşıt Tanıma Sistemine Üye Olabilir?

Kimler taşıt tanıma sistemine üye olabilir başlığı internette kullanıcılar tarafından çokça aratılan bir başlıktır. Bunun en önemli sebebi şüphesiz taşıt tanıma sisteminin sürücülere sunduğu sayısız avantajdan kaynaklanmaktadır. Araç filosu sahipleri, taşıt tanıma sistemi kullanarak hem araçlarının ayda ortalama ne kadar yakıt tükettiğini görürken hem de alınan bu yakıtla kaç kilometre yol yapıldığının hesabını da kolaylıkla yapabilmektedirler. Anılan hesap tek bir araç için iki adet çarpma ve bölme işleminden ibaret olsa da birden çok araca sahip kişilerin bu hesabı yapması epey zor olmaktadır. Dolayısıyla taşıt tanıma sisteminin yeri bu ölçüde oldukça elzemdir.

Taşıt tanıma sistemine üye olmak için öncelikle üye olmak istediğiniz akaryakıt şirketinin internet sayfasına girerek bir form doldurmanız gerekmektedir. Formun amacı aracı ve araç sahibini tanıyarak hangi tür yakıtın kullanıldığının ve ne şekilde bu hizmetten faydalanılacağının tespiti içindir. Ardından başvuru sahibine bir telefon gelecek ve kısa zamanda yetkili bir istasyona gelinmesi istenecektir. Burada gereken işlemler yapılacak ve TTS’ye kaydınız gerçekleşecektir. Şirket sahipleri, KOBİ’ler, bireysel araç sahipleri, araç filosu sahipleri ve motorlu bir araçla ilgili aklınıza kim geliyorsa bu sisteme üye olabilmektedir. Sayılan tüm bu kolaylıklar nedeniyle gelecek süreçlerde neden taşıt tanıtım sistemi kullanmalıyız başlığı adından sıkça söz ettirecek gibi de durmaktadır.

Taşıt Tanıma Sistemi Ne Şekilde Faaliyet Göstermektedir?

Kullandığınız aracın motorunu harekete geçirmeye yarayan yakıtı, yakıt deponuza almak istediğinizde araç bilgilerin kaydedildiği makinenin pompaya sinyal göndermesi ile taşıt tanıma sistemi aktif hale gelecektir. Kısaca, akaryakıt pompasına yaklaştığınızda akıllı cihaz aracınızın hangi yakıt cinsiyle çalıştığını belirterek pompa görevlisine yardımcı olacaktır. Taşıt tanıma sisteminin aktif olarak kullanılmadığı dönemlerde halk arasında pompacı olarak tabir edilen kişinin, yakıt deposuna yanlış yakıtı doldurmasıyla araçta gözlenen problemler görülmekteydi. İşte bu sistem ile araçların motor ömrü uzamakta ve verilen yanlış yakıt nedeniyle arıza çıkmasının önüne geçilmektedir. Neden taşıt tanıtım sistemi kullanmalıyız sorusuna karşın alınacak en tatminkar cevaplardan biri de şüphesiz budur. Taşıt tanıtım sisteminin önerdiği yakıt sayesinde motor çekiş gücünde artma, devir daim kabiliyetinin sorunsuz gerçekleşmesi, bilinçli yakıt deposu kullanımı gibi faktörler de araç sürücüsüne fayda sağlayan durumlar olarak göze çarpmaktadır.

Taşıt Tanıma Sistemi’ne Üye Olunduktan Sonra Sunulan İmkanlar

Taşıt Tanıma Sistemi, ülkemizde yeni yeni palazlanan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Önceki senelerde sistemin işleyişi ilgili aracın plakasının akaryakıt istasyonu sistemine tanımlanması şeklindeydi. Lakin gelişen teknoloji sayesinde milimetrik bazı aletlerin taşıtın belirli yerlerine monte edilmesi ile taşıt tanıma süreci saniyelik değerlere düşürülmüştür. Neden taşıt tanıtım sistemi kullanmalıyız sorusuna dikkate değer bir cevap da bu şekilde verilecektir. Öyle ki, az önce belirtilen parçalardan ilki akıllı anahtarlıktır. Akıllı anahtarlık araca hiçbir şekilde monte edilmeden araç sahibine verilen taşınabilir bir parça niteliğindedir. Bu anahtarlık sayesinde şoför araç içinde beklerken yakıtı dolacak ve ne şekilde olursa olsun beklemeye gerek kalmayacaktır. Sanılanın aksine akıllı anahtarlık kilometre değişimini göstermemektedir. Bu metodun kullanımın en önemli amacı şoföre hız kazandırmaktır.

Akıllı halka ise taşınabilir olmamakla birlikte aracın yakıt kapağına takılarak faaliyetini sürdüren bu sistem sürücüler tarafından tercih ediliyor. Bunun en önemli sebeplerini; araca monte edilmesi, takıldıktan sonra düşme, kaybolma ve silinme gibi durumlardan etkilenmemesi, pompadaki bilgisayarın akıllı halkayı okuması ile göz açıp kapayıncaya kadar yakıtın doldurulması şeklinde sıralamak yanlış bir duruma cevaz vermeyecektir. Fakat belirlemekte yarar vardır ki, akıllı halka sistemi sadece yakıt tanıma işlemi içindir. Ayrıca kilometre sayımı yapmak ve yakıt değeri ölçmek gibi bir fonksiyonu bulunmamaktadır.

Son olarak taşıt kimlik ünitesi aracın motoruna ve kilometre ölçerine birer adet takılan ve bu iki organ arasında dolaşım sağlayan parçadır. Bu parçanın görevi ise aracın yakıt tüketimini an be an taşıt tanıma sistemine aktarmaktır. Diğer iki imkan gibi taşıt kimlik ünitesi de hızlı ve güvenli dolum sağlasa da monte işlemi uzun vakitleri tükettiği için sürücüler arasında fazlaca yeğlendiğini söylemek mümkün gözükmemektedir. Nitekim en güvenli verileri sağlayan ve uydu dolaşımında bilgileri kısa raporlar kullanıcıya sunan bu yöntemin daha fazla kullanılması gerektiği yönünde karşıt görüşler de bulunmaktadır.

Taşıt Tanıma Sistemi Katkıları

Taşıt tanıma sistemi üyesi olan şirket sahibine pratik birtakım katkılar sunar. Bunların başında alınan yakıtın muhasebesinin kolay bir biçimde tutulması, yakıt alan araçların çevrimiçi takibi, dijital platformlarda kullanılabilen yakıt indirimi ve puanı sistem üyesine sunulan hesaplı kampanyalar yer alır. Hala neden taşıt tanıtım sistemi kullanmalıyız sorusunu soruyorsanız vermiş olduğumuz cevapların sizi tatmin edeceğini düşünmekteyiz. Siz de ece petrol taşıt tanıtım sistemine üye olarak bu gibi imkanlardan kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Ece petrol bunun gibi daha birçok tüketicinin yararına olan imkanı da bünyesinde barındırmaktadır. 

Araç ruhsat bilgileri, yakıt kimlik kartı, vergi levhası ve sürücü belgesi bilgileri gibi tanıtıcı belgeleri ibraz ederek kolaylıkla üyelik işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.