Taşıt Kimlik Ünitesi

Taşıt Kimlik Ünitesi

Taşıt kimlik ünitesi esasında ayrı bir parça olmayıp, taşıt tanıtım sisteminin bütünleyici parçası özelliğini arz eder. Çünkü taşıt tanıtım sistemine üye olunmadan kullanılan taşıt kimlik ünitesi hiçbir şey ifade etmeyecektir. Dolayısıyla öncelikle TTS’ye üye olunmalı ve ardından gerekli eklentileri edinmek gerekmektedir. Taşıt kimlik ünitesinin fonksiyonundan bahsedecek olursak, bu sistemin en önemli amacı araç tanıtımına vesile olmasıdır. Zikredilen düzeneği kullanan sürücüler başkaca hiçbir işleme gerek kalmaksızın yakıt alımını gönül rahatlığıyla gerçekleştirmiş olacaklardır.

Bir metal tabaka halinde aracın motoruna monte edilen taşıt kimlik ünitesinin sunduğu önemli avantajlardan biri alınan yakıtın verimi ölçerek yakıt tüketimini minimum seviyeye indirmesidir. Bu temel amacı ile bile çoğu kullanıcı tarafından tercih edildiği görülmektedir. Ayrıca araç takibi, yakıt-tutar dengesi ve kilometre ölçümü yaparak göz dolduran bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Taşıt Tanıma Sistemi İle İlgili Bilgiler

Neden taşıt tanıtım sistemi kullanmalıyız sorusu son zamanlarda büyük bir kitle tarafından sorulmaktadır. Hatta bu başlık internetteki forum sitelerine de taşınmış ve uzun süre tartışılmıştır.

Taşıt tanıtım sistemi, esas itibariyle günümüz toplumuna hız kazandırmak gayesiyle yürürlüğe sokulmuştur. Bu sistem ile birlikte çoğu kişinin külfet ve zorluk olarak gördüğü yakıt alımı işlemi saniyeler içinde çözülebilecek bir süreç halini almıştır. Taşıt tanıma sistemi hakkında sıkça sorulan bilgilere değinecek olursak, TTS sistemine üye olmak için herhangi bir üst limit yoktur. Yani sadece bir taşıta sahip olan kişi ve yüz araca sahip kişi arasında üye olmak babında değişik usullerin bulunduğu söylenemez. Ayrıca araçların şirketin malvarlığına dahil olması da aranmaz. Kullanılan firma aracı kiralık statüsünde olsa bile sisteme tanımlanabilir.

Kimler taşıt tanıtım sistemine üye olabilir bahsinde ise ikili bir ayrıma gidildiği görülmektedir. Bu ayrımın ilk basamağını kurumsallık şirketler oluştururken, ikinci basamağında ise şahıs şirketleri ve bireysel araç kullanıcıları kendilerine yer edinmektir. Öncelikle üyesi olunmak istenen akaryakıt istasyonunun web sitesine girerek TTS başvuru formunu doldurmak gerekir. Araç ruhsat bilgileri, yakıt kimlik kartı, vergi levhası ve sürücü belgesi bilgileri bu görüşmede ibraz etmeniz gereken belgeler arasındadır. Görüşmeye gitmeden önce bu belgeleri hazır etmeniz üstün yararınıza olacaktır. Aynı belgeler ile taşıt kimlik ünitesi montajı işlemini de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

Akıllı Anahtarlık

Akıllı anahtarlık araca hiçbir şekilde monte edilmeden araç sahibine verilen taşınabilir bir parça niteliğindedir. Bu anahtarlık sayesinde şoför araç içinde beklerken yakıtı dolacak ve ne şekilde olursa olsun beklemeye gerek kalmayacaktır. Sanılanın aksine akıllı anahtarlık kilometre değişimini göstermemektedir. Bu metodun kullanımın en önemli amacı şoföre hız kazandırmaktır. Akıllı anahtarlık, kontak anahtarı ile birlikte taşınabileceği gibi bağımsız olarak da kullanılabilir. Sadece yakıt alımı yapılacağı vakit pompa görevlisine akıllı anahtarlığı göstermek yeterli olacaktır. Akıllı anahtarlığın nitelik bakımından taşıt kimlik ünitesi ile farkı tamamen portatif bakımındandır. Bu iki kavram portatiflik açısından taban tabana zıttır. 

Akıllı Halka Teknolojisi 

Akıllı halka ise taşınabilir olmamakla birlikte aracın yakıt kapağına takılarak faaliyetini sürdüren sistem olarak adlandırılırken hemen belirtmekte yarar vardır ki, sürücüler tarafından tercih edildiğini söylemek mümkün değildir. Bunun en önemli sebeplerini; araca monte edilmesi, takıldıktan sonra düşme, kaybolma ve silinme gibi durumlardan etkilenmemesi, pompadaki bilgisayarın akıllı halkayı okuması ile göz açıp kapayıncaya kadar yakıtın doldurulması şeklinde sıralamak yanlış bir duruma cevaz vermeyecektir. Fakat belirlemekte yarar vardır ki, akıllı halka sistemi sadece yakıt tanıma işlemi içindir. Ayrıca kilometre sayımı yapmak ve yakıt değeri ölçmek gibi bir fonksiyonu bulunmamaktadır.

Taşıt Tanıma Sistemi hakkında yapılan bir röportaja göre, bu sistemi düzenli olarak kullanan on araç sahibinden altısının taşıt kimlik ünitesi kullanımını tercih ettiği görülmüştür. Bu hususun sebebini ise sabitlik, araç takibi, yakıt tutar dengesi gözlemi ve muhasebe kolaylığı gibi faktörlerin oluşturduğu düşünülmektedir. 

Taşıt Tanıma Sisteminin Faydaları

Taşıt tanıma sistemi sayesinde araçlarınızın üzerindeki tüm tasarruf işlemleri sizin elinizdedir. Öyle ki, şirket ağına kayıtlı  araçların hepsinin denetimi tek bir sistem üzerinden ve çevrimiçi yapılmasına olanak sağlar. Dolayısıyla tüm araçlarınızın hangi lokasyonda seyrettiğini izleyebilir, hangi akaryakıt bayisinden ne kadarlık yakıt aldığını saniyesi saniyesine görebilir, tüm araç filonuzun aktif, süratli ve kullanışlı bir biçimde yönetimini gerçekleştirme imkanına da sahip olabilirsiniz. Mobil ağın bulunduğu her konumda sistemin denetim ekranı üzerinden, iskonto tutarlarını ve yakıt tüketimini görebilir, sunulan bu dataları ister anında isterse geriye dönük raporlayabilirsiniz.

Taşıt Tanıma Sisteminin asli nitelikte dört unsuru bulunmaktadır. Bunlar yakıt pompası, akıllı anahtarlık, taşıt kimlik ünitesi ve akıllı halkadır. Biri olmadan diğeri kullanıma sunulmaz şeklindeki söylemler doğruyu yansıtmamaktadır. Çünkü sayılan teknolojilerden her biri birbirinden bağımsızdır. Hangisinin kullanılacağına ise tüketicinin kendisi karar verecektir. 

Ece Petrol Taşıt Tanıtım Sistemi

Ece petrol 80’li yılların sonuna doğru piyasaya dahil olmuş bir akaryakıt şirketidir. Yaygın şebekesi, güler yüzlü hizmet ağı ve ürün kalitesi ile başarısını kat kat arttırmış ve saygınlık merdiveninde üst basamakların sahibi olmuştur. Ece petrol, partner kart, euroshell ve pratik kart gibi bazı hizmetler ile akaryakıt sektöründe tüketicilerin yardıma koşan bir firma olarak etkinlik göstermektedir.

 

Kafanızda taşıt tanıtım sistemi adına soru işaretleri bulunuyorsa, Ece petrolün web sitesine girerek gerekli bilgileri alabilirsiniz. Ece petrol taşıt tanıtım sistemine üye olmak için yapmanız gereken ilk adım sitedeki başvuru formunu doldurmaktır. Gerekli koşulları sağladığınız düşünülüyor ve kayıt belgelerinizde noksanlık bulunmuyorsa yetkili kişiler tarafından aranarak üyeliğiniz gerçekleştirilecektir. Bunun ardından ilgili randevu yerinde ve saatinde seçeceğiniz taşıt tanıtım sistemi teknolojisi aracınıza tanımlanacaktır. Çoğu kullanıcı görüşü dikkate alındığında en sağlam teknolojinin taşıt kimlik ünitesi olduğu görülse de, tercih tamamen size aittir. Böylelikle başka bir işleme gerek kalmadan hızlı, kolay ve güvenilir yakıt alımından gönül rahatlığıyla faydalanabilirsiniz.